Hedef Matbaa
BlogÖzel Anlarınıza Uygun Davetiye Stilleri ve Tasarımları Nasıl Olmalı?

Özel Anlarınıza Uygun Davetiye Stilleri ve Tasarımları Nasıl Olmalı?

Özel Günlerde Kullanılan Davetiye Türleri Nelerdir?

Özel günlerde oldukça farklı davetiye tasarım çeşitleri vardır. Bu farklılığın olmasının sebebi farklı organizasyonlar ve kişilerin kendi tercihleridir. Özel günlerde seçici bir biçimde hazırlanan bu davetiyeler bir duyuru amacı taşır. Bunlar gelmesi beklenen ve istenen kişiler için yaptırılır. Düğün, nişan, baby shower, açılış veya da seminer gibi pek çok farklı etkinlik için davetiye hazırlanabilir. Bunlar yapılan etkinliklere göre farklı konseptlere sahip olabilir. Etkinliği anlatan net bir açıklama ve nazik bir dil kullanılır. Bu sayede gelecek kişi kendisini ona göre hazırlayarak etkinliğe katılır.

Kurumsal Davetiyeler

Firmalar kendilerini tanıtmak ve bilinirliklerini artırmak için farklı tarzda etkinlikler düzenleyebilir. Büyük emekler verilerek hazırlanan bu etkinlikler sayesinde firmalar kendi reklamlarını yapmış olur. Bu olaylarda firma dışındaki veya firmayla bağlantılı kişilere haber verilmesi için davetiyeler önem arz eder. Okuntular etkinliği bildirmenin yanı sıra firmanın kalitesini ve misyonunu da gelenlere aktarmış olur. Bu sebeple tercih edilecek kağıt çeşitleri de özenle seçilmelidir. Farklı doku ve boyutlarda olan kağıtlardan kaliteli olanlar okuntu için tercih edilebilir. Yapılan seçimler sonucu etkinliğin özellikleri ve firma bilgileri yer verilerek davetiye hazır hale gelir. 

Düğün ve Nişan Davetiyeleri

Düğün davetiye tasarımlarında gelin ve damadın istekleri büyük önem arz eder. Çift kendilerinden bir parçayı bunun tasarımında kullanabileceği gibi hazır bir şablon üzerinden de seçimlerini yapabilir. Dizaynlarda düğün veya nişan yeri, saati, anne ve baba gibi bilgilendirici ögelere de yer verilir. Bu sayede gelecek kişiler olayın belirli saatler arasında ve hangi aileler arasında gerçekleştiğini bilir. Tek bir sayfadan oluşan tasarımlar olabildiği gibi zarf içerisinde veya da farklı tarzda pek çok düğün ve nişan okuntu vardır. Okuntular etkinlikten belirli bir süre önce ilgili kişilere dağıtılır. Bu sayede kişiler işlerini ayarlar veya gelmeyeceklerini düğün ve nişan sahiplerini bildirirler. 

Sünnet Davetiyeleri

Sünnet düğünleri, erkek çocuklarının sağlık sebebiyle geçirmiş olduğu ameliyat sonrasında yapılmış olan etkinliklerdir. Küçük yaşta erkek çocuklarının yapılan işlem sonrasında travma olasılığını azaltmak için gerçekleşen bu etkinliklerde ebeveynler yakınlarını çağırır. Kalabalık bir ortama sahip kişiler için telefonla yakınlarına haber vermek oldukça zor olur. Bu sebeple sünnet düğünleri için de okuntuya ihtiyaç duyulur. Sünnet sahibi ailenin bilgileri, etkinlik saati ve yeri davetiyede belirtilir. Sünnet için gerekli okuntular da davetiye türleri arasında kendine yer bulmuştur.

Etkileyici Bir Davetiyenin Tasarımları Nasıl Olmalı?

Etkileyici bir davetiye tasarımı kişilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde olmalıdır. Okuntular eline ulaşan kişilerin aklında herhangi bir soru işareti kalmadan rahat biçimde olayı anlar. Davetiye tasarımları,kafa karıştırıcı olmadan kaliteli bir görünüme sahip olur. Bu tasarım, etkinliğin önemini ve atmosferini yansıtacak şekilde yapılır. Okuntular, kişiselleştirilebilen tasarıma sahip olduğundan kişiler kendi zevklerine göre görünümler elde edebilir. Burada önemli olan bilgi verme amacından şaşmamak gerekir. Açıklayıcı bir şekilde etkinlikle ilgili gerekli detaylara yer verilir. 

Günün Önemini Vurgulayan Davetiye Yazısı

Etkinliklere davet etmek amacıyla hazırlanan tasarımlarda günün önemini vurgulayan bir yazıya yer verilir. Bu kısa bir dörtlük olabileceği gibi bir cümlelik yazı da olabilir. Davet sahiplerinin kendi kişiliklerini yansıttığı bu alanda kolay anlaşılır olmak gerekir. Okuntuyu alan kişiler etkinliğin ne olduğu hakkında bilgiyi bu şekilde edinirler. 

Davetiye tasarım örnekleri içerisinden kendinize uygun cümleler de bulabilirsiniz. Bu sayede kolay rahat biçimde tasarıma devam edersiniz. Vurgulayıcı yazının yanı sıra tasarım için belirlenen yazı fontu da önemlidir. Bu fontun etkinliği yansıtacak tarzda bir görünümü olması gerekir. Bir firma etkinliğinde yuvarlak hatlara sahip bir yazı fontu yerine daha resmi tarzda olanların seçilmesi buna örnek verilebilir. 

Uygun Renk Paletinin Uygulanması

Uygun renk paleti davetiye seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Tercih edilen renklerin uyumu gelecek kişilerin etkinliğe dair bir fikir edinmesini sağlar. Firmalar, yapacak oldukları etkinliklerde davetiyeler dağıtır. Bu davetiyelerde renklerin hem firma logosuyla uyumu hem de asilliği firmanın pazarlaması için önemlidir. Uyumsuz ve birbiriyle zıt olan renkler kullanıldığında insanların gözleri yorularak etkinlik hakkında kötü düşüncelere sahip olabilir. Bunun önüne geçmek amacıyla renkleri iyi tanıyarak gerekli seçimleri yapabilirsiniz. 

Özel Güne Uygun Tematik Tasarım

Doğum günü, düğün, 90’lar partisi gibi tematik olan etkinliklerde buna uygun tasarımlar oluşturulur. Özel tasarım davetiyeler kişilerin isteklerine göre belirlenir. Yapılacak etkinliğin konseptiyle uyum içerisinde olan okuntular sayesinde davet edilen kişiler kendilerini buna hazır eder. Tematik özel günlerde bazı durumlarda giyilecek kıyafetler bile belirli olabilir. Bu da okuntu içerisinde belirtilir. Davetiyeler özel günü yansıtacak tasarımlara sahip olur. Bu tasarımlarda etkinliğin ana unsurlarının ve belirlenen konseptinin görselleri bulunabilir. Kişiselleştirilebilen bu görünümler sayesinde kendi tematik dizaynları oluşturabilirsiniz. 

Davetiye Ölçüleri ve Kağıt Kalitesi

Okuntular için farklı ölçüler tercih edilebilir. A4, A5, A6 boyutlarında olabileceği gibi özel olarak belirlenen ölçülerde de olabilir. Bu kişilerin ne tarz bir tasarıma sahip olduğuna göre farklılık gösterir. Dikdörtgen, kare veya farklı bir geometrik şekilde de tasarımlar oluşturulabilir. Şablon belirlendikten sonra kullanılacak kağıt belirlenir. Bu kağıtlar, baskı veya etkinliğin önemi tarzında farklı ölçeklerden geçerek seçilir. 

Kağıtların dokuları, ağırlıkları, görünümleri ve özellikleri değişiklik gösterir. Davetiye tasarımı yapma özen gerektiren bir uğraştır. Bunun sebebi yapılacak etkinliğin öncesindeki bir tanıtım aracı olmasıdır. Dizayn eden kişi yapılacak etkinliğe dair gerekli detayları abartıya kaçmayacak kelimelerle anlatır. Eklenmesi gereken veya tasarıma uyan görsellerin seçilmesi de onu tasarlayan kişinin göz uyumuna göre belirlenir. 

Özel Tasarım Davetiyelerin Misafirler Üzerinde Bıraktığı Etkiler Nelerdir?

Etkileyici bir etkinliğin habercisi olarak özel davetiye tasarımları, misafirlere bilgi vermenin yanında eşsiz bir deneyim sunar. Misafirler, bu tarz okuntulara sahip olduklarında gidecekleri etkinliğe dair merak ve heyecan içerisinde olur. Estetik görünümdeki davetiye sayesinde misafirlerini etkinliğin atmosferine öncesinde sokar. Özenli bir biçimde dizayn edilen okuntularda kişilere özgü fontlar, görseller ve renkler kullanılarak gönderilenlerle bir bağ kurulması sağlanır. Özel etkinliklerin bazılarında davetiye gönderilen kişilerden geri dönüt beklenir. Bu dönütün yapılması adına okuntularda iletişim bilgileri yer alır. Etkinlik sahipleri gerekli hazırlıklarını bu dönütler sonucunda tamamlar. Yapılan etkinlikleri bilgilendirme amaçlı yapılan bu tasarımlar ilerleyen yıllarda ise önemli birer hatıra olarak saklanan eşyalar arasına girer. Davetiyeler, öncesinde ve sonrasında kişilerin etkinlikle bağ kurabildikleri önemli tasarımlardır.

Post a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir