Hedef Matbaa
BlogHologram Baskı Nedir? Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Hologram Baskı Nedir? Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Hologram, yarım asırdan uzun süredir kullanılan bir tekniktir. Çoğunlukla gri renkli ve parlak yüzeyli kâğıtların üzerinde görülen gökkuşağı yansımalarının sebebidir. Arkası yapışkanlı ve üzeri bir naylonla kaplanmış gibi görünen bu kâğıtlarda kullanılan teknik, hologram baskıdır. 

Bu baskı tekniğiyle güvenlik, kalite ve estetik üstünlük sağlamanız mümkündür. Dolayısıyla söz konusu teknik, pazarlama sektöründe yaygındır. Ürün ambalajlarında, etiketlerde, kitaplarda ve daha birçok alanda kullanılır. Hatta sunduğu güvenlik önlemleri sayesinde resmî evrak niteliği taşıyan belge ve nesnelerde de tercih edilir. Gelecekte bu baskı teknolojisinin ileri taşınması beklenir.

Hologram Baskı Nedir?

Hologram, doğru ışıklandırmada nesnelerin üç boyutlu görünmesini sağlayan tekniktir. Hologram baskı, bu tekniği bir yüzeye aktarır. Işığa tutulduğunda baskıda farklı renkler ve boyutlar görmenize yardımcı olur. Hologram tekniği, üç boyutlu görüntülerin ve optik efektlerin yaratılmasına imkân tanır. Bu teknikle hazırlanmış baskılarda yazıların uzaktan okunmasını engelleme, parlaklık ve renkli yansımalar gibi özellikler bulunur.

Hologram tekniği, 1947’de geliştirilmiştir. Geliştirilme amacı, elektron mikroskoplarındaki görüntülerin daha iyi analiz edilmesidir. 1960’ların sonlarında ticarî olarak kullanılmaya başlayan hologram baskı, bugün hâlâ yaygın olarak tercih edilir. Çünkü kullanıcılara sunduğu birçok avantajı beraberinde getirir.

Hologram Baskının Avantajları Nelerdir?

Hologram tekniğinde birçok farklı avantaj mevcuttur. Değişik sektörler, bu avantajların içinde kendine uygun olanlardan faydalanır. Hologram baskının avantajlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Orijinallik: Hologram, ürün kalitesini ve orijinalliğini doğrulayan bir uygulamadır. Sahteciliği önlemeye yardımcı olur.
 • Estetik: Üç boyutlu nesneler, renk değişimleri ve optik efektler, hologram tasarımları oldukça estetik kılar. Dikkat çekici ve etkileyici baskılar sunar.
 • Çeşitlilik: Hologram tekniği, çeşitli materyallerle kullanılabilir. Hologram kumaş, folyo ve sertifika gibi çok sayıda seçenek, farklı üreticiler tarafından tercih edilir.
 • Uzun ömür: Hologramlar, dayanıklı baskılardır. Uzun süre renklerini ve efektlerini korurlar.

Bu baskı tekniği sunduğu daha birçok avantajla ön plana çıkar. Hemen her boyutta ve şekilde üretilebilmesiyle kolaylık sağlar. Kurum, marka, ürün, hizmet ve belgeler gibi çeşitli alanlarda kullanılır. 

Matbaada Hologram Baskı Hangi Ürünlerde Tercih Edilir?

Hologram tekniğiyle hazırlanmış baskılar, çeşitli matbaa ürünlerinde tercih edilir. Bunlardan ilki hologram stickerdır. Hologram sticker, çoğunlukla küçük olmakla beraber farklı ebatlarda üretilebilir. İstenilen şekilde tasarlanır. Kendinden yapışkanlıdır. Müşteri, bu stickerı ürünün dilediği yerine yapıştırabilir. Çoğunluk sticker üzerinde marka adı yazdığı görülür.

Hologram etiket de sticker ürününe benzerdir. Hatta iki ifadenin birbirinin yerine kullanıldığı da görülür. Ancak farklı olarak etiketler çoğunlukla dikdörtgen formda tasarlanır. İstenilen uzunlukta bir rulo hâline getirilir. Müşteri, kolay kullanım avantajıyla yapıştırma işlemini gerçekleştirebilir.

Hologram folyo, metalize ve parlak bir yüzeye sahiptir. Çoğunlukla kendinden yapışkanlıdır. Etiketten farkı, daha geniş alanları kaplamasıdır. Ürün güvenliğini artırmak veya özel tasarımlar elde etmek amacıyla kullanılır.

Güvenlikten Ambalaja: Hologram Baskının Çeşitli Kullanım Alanları

Hologram tekniğinin en sık kullanıldığı alan, güvenliktir. Yüksek kaliteli hologram baskıyla hazırlanan güvenlik etiketleri, ürünlerin çalınmasını veya değiştirilmesini önlemek amacıyla kullanılır. Bunun sebebi, hologramın sağladığı üç boyutlu görüntüdür. Söz konusu görüntü, dijital veya fotokopi dosyasında aynı şekilde yeniden üretilemez. Böylece bir kopya, farklı açılardan ışığa tutulduğunda derhal anlaşılabilir. Resmî belgeler, kimlik kartları, banknotlar ve daha birçok alanda güvenlik sebebiyle hologram kullanımı mevcuttur.

Güvenlik özellikleri sebebiyle hologram, yıllar içinde ürün ambalajlarına taşınmıştır. Hologram etiketiyle ürününüzün orijinalliğini gösterebilir, dijital bilgiler sunabilir veya hareketli efektlerle dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sahteciliğin yaygın olduğu pazarlarda hologram kullanımı tavsiye edilir.

Eğlence Sektöründen Eğitime: Hologram Baskının Geniş Kapsamı

Hologram; sahne gösterilerinde, konserlerde, sanal gerçeklik uygulamalarında, konferanslarda, müze ve sergi alanlarında, tema parklarda, televizyon ve sinemada kullanılır. Eğlence sektöründe bu denli yaygın olan hologram, baskı sürecine de dâhil edilmiştir. Etkinlik broşürlerinde ve film afişlerinde bu baskı türüne rastlamak mümkündür.

Eğitim sektöründe de sıklıkla kullanılan bu baskıyı kaynak kitaplarda görebilirsiniz. Kitaplarda kullanılan hologram etiketlerden bazıları ürünün orijinalliğine vurgu yaparken bir kısmı da akıllı cihazlar ile okutulabilen çipler taşır. Böylece kaynakta anlatılan konunun medyalarına veya pekiştirici dijital etkinliklere ulaşmanız mümkün olur. Sanat, tekstil, gıda, tıp ve kozmetik gibi daha birçok alanda hologram tekniğini görebilirsiniz.

Adım Adım Hologram Baskı Süreci Nasıldır?

Hologram tekniğiyle baskı süreci, farklı tekniklerin birleşiminden oluşur. Kimi zaman karmaşık görünebilir. Baskı sürecinin adımlarını aşağıdaki listeden takip edebilirsiniz.

 1. Hologram deseni ve şekli tasarlanır.
 2. Tasarıma uygun hologram plakası oluşturulur.
 3. Plaka hologram tekniğiyle kaplanır.
 4. Plakanın üzeri lamine edilerek dayanıklı hâle getirilir.
 5. Plaka, tasarıma uygun ebatlarda kesilir.
 6. Hazırlanan etiket, sticker veya folyolar taşıyıcı malzemeye entegre edilir. Bu malzeme, rulo veya sticker kâğıdıdır.
 7. Tasarlanan baskı, plakaya uygulanır. Bu adımda baskı, kullanıma hazırdır.
 8. Son olarak kalite kontrolü yapılır.

Kalite kontrolünden geçen baskılar, dağıtıma verilir. Üreticinin eline ulaştıktan sonra kullanım süreci başlar. Son kullanıcıya yani tüketiciye ulaşana kadar ve sonrasında da baskının dayanması gerekir.

Hologram Baskının Geleceği ve Ne Yenilikler Beklenir?

Hologram tekniği, yapay zekâ uygulamalarıyla geliştikçe baskı sürecine yansımaları da güncellenir. Örneğin hologram makinesinde kullanılan lazer ışınlarının ileri teknolojilerle üretimi söz konusudur. Üç boyutlu görsellerin, sanal gerçeklik uygulamalarının ve akıllı teknolojilerin gelişmesi, bu alandaki başarının da önünü açar. 

Hologram baskının geleceğinde büyük veri ve analitik sistemlerle kombinasyon yapılabilir. Çevre dostu materyallerle kaliteyi düşürmeden sürdürülebilir üretim sağlanabilir. Kişiselleştirme ve özelleştirmeye ağırlık verilmesiyle markalaşma ve pazarlama olanaklarının artırılması da mümkündür. Siz de Hedef Matbaa hologram etiketleri ile markanız için güvenli bir adım atabilir ve güncel teknolojileri yakalayabilirsiniz.

 

Post a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir