Hedef Matbaa
Blogİllüstrasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

İllüstrasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Mağara duvarlarından tablet ekranlarına taşınan illüstrasyon, köklü bir geçmişe sahiptir. Temelde bir resim türü olan illüstrasyon, salt duygu aktarımını ya da başlı başına bir hikâye anlatımını içermez. Bu noktada sanat eserlerinden ayrılır. İllüstrasyon çizimlerin amacı, bir anlatımı desteklemektir.

İllüstrasyon açıklayıcı, vurgulayıcı ve kolay anlaşılır olması sebebiyle pazarlama sektöründe sıklıkla kullanılır. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarında, markalar logolarında ve sanatçılar afişlerinde illüstrasyonlara yer verebilir. Siz de marka, ürün veya hizmetiniz için illüstrasyon hazırlamayı düşünüyorsanız Hedef Matbaa’yı tercih edebilirsiniz.

İllüstrasyon Nedir?

Latince bir kökten gelen illüstrasyon, kelime anlamı olarak aydınlatmak demektir. Terim anlamıyla illüstrasyon, bir metni açıklamaya yardımcı olan aydınlatıcı görsellere verilen isimdir. İllüstrasyon çizimler konseptleri, şiirleri, albüm ve hikayeleri destekleyebilir. Bütün resim unsurlarını içermeyen illüstrasyonlar, önemli noktalara odaklanarak verilmek istenen mesajı alıcıya iletmeyi hedefler. 

Günümüzde illüstrasyon kelimesi, daha çok dijital çizim yerine kullanır. Ancak illüstrasyon basılı ya da elde çizilmiş de olabilir. Çizim sürecinde farklı teknikler ve renkler tercih edilebilir. Bu tercih, içeriğin türü ve çizerin tarzıyla ilgilidir. Birçok farklı kişi, kuruluş, ürün veya hizmet için illüstrasyon hazırlandığını görmek mümkündür.

İllüstrasyon Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

İllüstrasyonun çok farklı çeşitleri mevcuttur. Çizim teknikleri ve kullanım alanları, bu çeşitleri belirleyen unsurlardır. Zira illüstrasyon birçok farklı medya türünde yer alır. Biyolojik illüstrasyon çoğunlukla ders kitaplarında kullanılır. Cephe illüstrasyon hikaye ve romanlarda, emakimono Japon serilerinde ve vinyet ise genellikle el yazmalarında tercih edilir. Dergilerde ve tasarım kitaplarında moda illüstrasyonlarına rastlamak mümkündür. Masal kitapları, illüstrasyon çalışmalarının en yaygın kullanıldığı alanlardan biriyken şiir derlemelerinde de küçük çizimler görmek mümkündür.

Sanat eserlerinin ve ders kitaplarının haricinde illüstrasyona reklamcılık alanında da sıklıkla başvurulur. Özellikle dijital illüstrasyon markaların web siteleri ve sosyal medya hesaplarında potansiyel tüketicilerle buluşturulur. Basılı pazarlama elementlerinde, afiş ve posterlerde çeşitli illüstrasyonlar ile hedef kitlenin dikkati çekilir. Siz de tanıtmak ve duyurmak istediğiniz ürün ya da hizmetiniz için illüstrasyon uygulamasından faydalanabilirsiniz.

İpuçları ve Teknikleriyle İllüstrasyon Nasıl Yapılır?

İllüstrasyon, farklı çizim tekniklerini içeren bir alandır. İllüstrasyon sürecinde basit veya detaylı adımları takip edebilirsiniz. Genel bir illüstrasyon hazırlama süreci şu aşamalardan oluşur:

  • Konsept geliştirme
  • Malzeme seçme
  • Referans kullanma
  • Çizim
  • İçerik ve hikaye anlatma

Çizim aşaması, elbette en önemlisidir. Bu aşamada başarılı olmak için illüstrasyon çizim tekniklerini araştırabilirsiniz. Örneğin özellikle dergi tasarımları için katmanlı çizim tekniğini kullanabilirsiniz. Kompozisyon, perspektif, oranlama ve anatomik doğruluk gibi temel çizim becerilerine sahip olmak işinizi kolaylaştırır. Renk teorisi hakkında da bilgi sahibiyseniz görsel anlatımınızı güçlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer söz konusu bilgi ve becerilerinizin eksik olduğunu düşünüyorsanız illüstrasyon eğitimi alabilirsiniz. Daha kısa süreli çözümler için illüstrasyon programı kullanmanız mümkündür.

İllüstrasyon Çizimleri Hangi Ürünlerde Tercih Edilir?

Hemen her ürün için illüstrasyon hazırlamak mümkündür. Gıda, kozmetik, tekstil ve temizlik gibi birçok farklı üründe illüstrasyon örnekleri görebilirsiniz. Dolayısıyla illüstrasyon çizimleri için herhangi bir ürün sınırlaması yoktur. Siz de Hedef Matbaa’nın etiket tasarımlarını inceleyerek kendi marka ve ürününüz için hazırladığınız illüstrasyonu bastırıp çoğaltabilirsiniz.

Dijital ürünleriniz için de illüstrasyon tercih etmeniz mümkündür. Özellikle oyun ve eğlence endüstrisinde illüstrasyon son derece yaygındır. Eğitim materyallerinde de kullanımı yaygınlaşan illüstrasyon, ders konularını anlamayı kolaylaştırır ve eğlenceli hâle getirir. Dilediğiniz her ürün için uygun bir illüstrasyon tasarlayıp kullanabilirsiniz.

İlüstrasyon Çizimine Sahip Tasarımlar Hangi Baskı Çeşitlerinde En İyi Sonucu Verir?

İllüstrasyon uygulamaları, çoğunlukla canlı renklerin ve detayların ön plana çıktığı tasarımlara sahiptir. Bu özellikleri en iyi yansıtan baskı çeşitlerinin başında ofset tekniği gelir. Çünkü ofset baskı, yüksek çözünürlük sunar. Serigrafi baskı, renk doygunluğu ve işçiliğiyle illüstrasyona uygundur. İllüstrasyonlarınız için canlı renklerle öne çıkan dijital baskı tekniğini de kullanabilirsiniz. Örneğin broşür tasarımlarında çoğunlukla dijital baskı kullanılır.

UV, kaplamalı ve kanvas, illüstrasyonlarınızı bastırırken kullanabileceğiniz diğer tekniklerdir. Siz de tasarımınıza, markanıza, hedef kitlenize, ürün ve bütçenize uygun baskıyı seçebilirsiniz. İllüstrasyonunuzu bütünleşik stratejilerle birleştirerek verimli bir pazarlama elementi hâline getirebilirsiniz.

Post a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir