Hedef Matbaa
BlogKurumsal Organizasyon Planlaması Nasıl Yapılır ve Neler Gereklidir?

Kurumsal Organizasyon Planlaması Nasıl Yapılır ve Neler Gereklidir?

Etkinlikler ve organizasyonlar, markaların bilinirliğini arttırmalarına destek olur. Kurumsal firmalar, bu tür organizasyonlarda katılımcılara markayı çok daha yakından tanıtır. Marka tanıtım işleminin medya aracılığıyla yapılması da olanaklıdır. Dolayısıyla yenilikçi etkinlikler ve organizasyonların markaların sektörde ön plana çıkmasına etkisi son derece fazladır. Markanıza yeni müşteri çekmek, mevcut müşterilerin marka aidiyetini güçlendirmek ve sektörde ön plana çıkmak için inovatif etkinlikler oluşturabilir, bu etkinlikleri baskı ürünleriyle tanıtabilirsiniz.

Etkinlikler ve Organizasyonlar Kurumsal İşletmeler için Neden Önemlidir?

Bir markanın geniş kitlelere ulaşabilmesi, ürün/hizmet satışının artması ve markanın sektördeki bilinilirliğini doğrudan etkiler. Dolayısıyla kapsamı değişiklik gösterebilen etkinlik ve organizasyonlar, kurumsal işletmeler açısından oldukça önemlidir. Yenilikçi bir etkinlik geliştirerek promosyon ürünlerini müşterilerinize tanıtabilir ya da çıkacak ürünlerle ilgili müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra etkinlik ve organizasyonların kurumsal işletmeler için önemi şu şekilde özetlenebilir:

 • Markanızın mesajını geniş bir kitleye ulaştırırsınız. Aynı zamanda markanızın potansiyel müşterilere tanıtımını gerçekleştirirsiniz.
 • Düzenlediğiniz etkinlikler sayesinde yeni iş fırsatları oluşturabilirsiniz.
 • İşletme içi etkinlikler, çalışanlarınızın motivasyonunu arttırma konusunda son derece başarılıdır.
 • Yeni ürün ya da hizmetlerinizin lansmanını yapabilirsiniz.
 • Başarılı etkinlikler, markanızın prestijini arttırır.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, düzenlenen etkinlik ve organizasyonların markanız için olumlu yönleridir. Başarılı bir etkinlik, markanız için çok daha avantajlı sonuçların oluşmasını sağlar. Bu nedenle organizasyon planlama uygulamalarına önem vermeniz ve yenilikçi bir çalışma gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Etkili Bir Organizasyon Planlaması Nasıl Olmalı?

Markanızı etkili şekilde tanıtmak ve mevcut müşterilerinizin sayısını arttırmak istiyorsanız, organizasyon planlama adımına önem vermeniz gerekir. Etkinlik ve organizasyonlarınızı planlayabilmek için aşağıdaki gibi sıralanabilen adımları sırasıyla uygulamanız gerekir:

 • Etkinlik amacını belirleyin.
 • Hedef kitlenizi belirleyin.
 • Bütçenizi planlayın.
 • Etkinliğinize uygun bir mekan seçin.
 • Doğru pazarlama ve tanıtım stratejisi belirleyin.

Bu adımların her biri, etkinliğinizi çok daha profesyonel bir şekilde planlamanıza destek olacaktır. 

Etkinlik Amacının Belirlenmesi

Organizasyon planlama için ilk adım, etkinlik amacının belirlenmesidir. Bu etkinliği neden yaptığınıza dair bir soru ile işe başlayabilirsiniz. Çalışanlarınızı motive etmek istiyorsanız, çalışanlarınıza yönelik etkinlik oluşturabilirsiniz. Öte yandan yeni ürün/hizmetinizin lansmanını gerçekleştirecekseniz oluşturacağınız etkinliğin bu amaca hizmet etmesi gerekir. 

Hedef Kitle Belirleme

Bir sonraki adım hedef kitlesi belirlemedir. Tercih edeceğiniz mekandan kullanacağınız tanıtım araçlarına kadar her bir unsur, hedef kitlenize uygun olmalıdır.  

Bütçe Planlaması

Etkinliğinizi gerçekleştirebilmek için bütçenizi belirlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü etkinlik oluştururken birtakım giderleriniz olacaktır. Bu giderleri karşılayabilmek için bütçenizin yeterli olması gerekir. Mevcut finansal kaynaklarınızı belirleyerek etkinliğinizin her adımını sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.  

Etkinliğe Uygun Mekan Seçimi

Organizasyon planlama aşamaları arasında yer alan etkinliğe uygun mekan seçimi, etkinliğin nerede yapılacağını ifade eder. Etkinliğin amacına ve hedef kitlenin özelliklerine göre seçilecek mekanların değişiklik göstermesi mümkündür. Mekan seçiminde etkinliğin gerçekleştirileceği konum da son derece önemlidir. Ayrıca katılım sayısına göre mekanın büyüklüğü artabilir ya da azalabilir. 

Doğru Pazarlama ve Tanıtım Stratejisi

Etkinliğin daha fazla insana duyurulmasında kullanılan pazarlama ve tanıtım stratejisinin önemli bir husus olduğu bilinir. Organizasyon planlama aşamasında hedef kitleye uygun stratejileri belirlemeniz, etkinliğe katılımı arttırabilir. Aynı zamanda farkındalık oluşturma, marka bilinirliğini arttırma ve rekabet üstünlüğü sağlama noktasında da doğru pazarlama teknikleri kullanılmalıdır. Dijital pazarlama stratejilerini kullanarak kısa sürede daha fazla insana ulaşabilirsiniz. 

Organizasyonlarda Kullanılabilecek Matbaa Ürünleri Nelerdir?

Organizasyonlarda etkinlik temasıyla uyumlu davetiyeler, broşürler, masa kartları ve menüler başta olmak üzere çeşitli matbaa ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler, etkinliğe katılacak kişi sayısının artış göstermesini sağlar. Etkinlik matbaa ürünleri arasında yer alan tanıtım afişleri ve posterler, etkinliğin daha çok insana ulaşmasına katkıda bulunur. Öte yandan katılım ve teşekkür kartları, etkinliğe gelen kişilerin onurlandırılmasını mümkün hale getirir.  

Etkinlik Temasına Uygun Davetiyeler

Matbaa davetiye ürünleri, etkinliğin temasına göre oluşturulur. Etkinliğin insanlara bildirilmesi amacıyla kullanılır. Etkinliğin tarihi, saati ve yeri gibi bilgilerin yer aldığı davetiyeler; organizasyon planlama aşamalarında önemli bir yer edinir. Çünkü davetliler, etkinlikle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyebilir. Bu nedenle davetiyelerin, organizasyonla ilgili bütün bilgileri içermesi son derece önemlidir. 

Broşürler ve El İlanları

Organizasyon planlama noktasında oldukça önemli olan broşür ürünleri, etkinliği tanıtmak amacıyla hazırlanır. Ayrıca organizasyona daha fazla insanın katılmasını amaçlayan broşürlerin ilgi çekici bir tasarıma sahip olması gerekir. Özellikle hedef kitleye uygun şekilde tasarlanan broşürlerde görseller ve metin kısmı titizlikle hazırlanır.

Etkinlik broşürleri çeşitli unsurları bünyesinde barındırabilir. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Başlık ve görseller
 • Etkinliğin tarihi, saati ve yeriyle ilgili bilgiler
 • Kayıt ve iletişim bilgileri
 • Etkinlik içeriği
 • Katılımcı ile konuşmacılar

Bu tür unsurların yer alması, etkinliğin çok daha fazla ilgi çekmesini olanaklı hale getirir. Dolayısıyla broşür tasarımının her bir unsuru içermesi gerekir.  

Masa Kartları ve Menüler

Masa kartları ve menüler, organizasyon planlama aşamalarında ilgilenilmesi gereken konular arasında yer alır. Masa kartları, masaların belirlenmesini sağlar. Katılımcıların oturma düzenleri adına masa kartlarının kullanıldığı görülür. Bunun yanı sıra özel istekleri yönetme ve organizasyon akışının sağlanması da masa kartlarının kullanım amaçları arasında yer alır.

Özel olarak hazırlanan menüler ise yemek seçeneklerini belirleme, katılımcılara gerekli bilginin verilmesi, hizmet ve sunum düzeninin sağlanmasını olanaklı hale getirir. Basılı etkinlik ürünleri arasında yer alan masa kartları ve menüler, organizasyonun sorunsuz bir şekilde ilerlemesi adına son derece önemlidir. 

Tanıtım Afişleri ve Posterler

Organizasyon planlama adımlarının tamamlanabilmesi için önemli olan tanıtım afişleri ve posterler, organizasyonlar için hazırlanan görsel ürünler olarak bilinir. Bu tür ürünler çoğunlukla büyük boyda hazırlanır. Afiş ve posterlerin hazırlanmasının çeşitli amaçları mevcuttur. Bu amaçlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Etkinliğin tanıtılması
 • Etkinliğe katılımın arttırılması
 • Marka bilinirliğinin arttırılması
 • Markanın mesajının davetlilere ulaştırılması

Bunların yanı sıra hedef kitlenin dikkatini çekmek için de tanıtım afişleri ve posterlerin kullanıldığı görülür. Oldukça estetik bir şekilde tasarlanan afiş ve poster ürünleri, daha çok kişiye etkinliğin ulaştırılmasını sağlayabilir. Bu nedenle afiş ve poster tasarımının titizlikle yapılması gerekir. 

Katılım ve Teşekkür Kartı

Etkinliğe katılan davetliler, katılım ve teşekkür kartı ile onurlandırılır. Bu nedenle organizasyon planlama aşamasında bu tür ürünlerin tasarımını ön planda tutmalısınız. Katılımcılara edeceğiniz teşekkür, markanıza olan aidiyetlerinin artmasını sağlar. 

Kurumsal Kimliği Yansıtan Promosyonlar

Etkinliklerde tercih edilen promosyonlar, markaların etkili şekilde tanıtılması ve katılımcıların onurlandırılması amacını taşır. Özellikle markanın satışa sunduğu ürünlerin promosyon olarak sunulması, ürünlerin tanıtımının başarılı bir şekilde yapılmasını sağlar. Markanın logosu ve sloganının yer aldığı promosyonlar ile;

 • Marka bilinirliğini arttırabilir,
 • Yeni müşterileri çekebilir,
 • Müşterilerin markanıza olan bağlılığını arttırabilir,
 • Marka imajın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kurumsal kimliği yansıtan promosyonlar sayesinde etkinliğin çok daha inovatif bir şekilde tanıtılmasını olanaklı hale getirebilirsiniz.

Etkinliklerde Baskı Ürünlerini Kullanmak Neden Önemlidir?

Organizasyon planlama aşamalarından biri olan etkinlikte kullanılacak matbaa ürünleri, markanız açısından son derece önemlidir. Temel olarak organizasyonun tanıtılmasını sağlayan bu tür ürünler, ek olarak şu tür faydaları da bünyesinde barındırır:

 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Profesyonel bir imaj oluşturma
 • Etkinliğin duyurulması ve yayılması

Her bir husus, markanızın sektörde bir adım ön planda yer almasını sağlayabilir. Çünkü başarılı etkinlikleriniz, yeni müşterilerinizin sayısını arttırmanıza olanak tanır. Bunun yanı sıra oluşturduğunuz etkinlikler, mevcut müşterilerinizin marka aidiyetinin artış göstermesine katkıda bulunur. Hedef kitleye yönelik etkinliklerin oluşturulmasına olanak tanıyan baskı ürünleri, etkinliklerin daha fazla kesime ulaşmasını sağlar. Böylelikle organizasyona katılacak kişi sayısı da artış gösterir.  

Marka Bilinirliği Oluşturma

Markanızın daha fazla insan tarafından tanınır hale gelmesi için yenilikçi bir reklam ve etkinlik oluşturma başta olmak üzere pek çok adım atmanız gerekebilir. Özellikle sektörde yeni yeni faaliyet gösteren markaların marka bilinirliği arttırması son derece önemlidir. Bu nedenle geniş katılımlı etkinlikler, markanın tanınması noktasında dikkat çekici bir yere sahiptir. Organizasyon planlama adımlarını kullanarak oluşturacağınız etkinlikler hem markanızın ön plana çıkmasını sağlar hem de yeni müşterilere ulaşmanızı destekler.

Profesyonel İmaj Oluşturma

Markanızın sektörde profesyonel bir imaja sahip olması, gelecek planlamalarınız açısından önemlidir. Bir marka için oluşturacağı imaj, yeni müşterilerin kazanılması yolunda dikkate değerdir. Yenilikçi ve kurumsal etkinliklerde kullanılan baskı ürünleri, markanın sektörde kayda değer atılımlarda bulunduğunu ifade etme konusunda oldukça başarılıdır. Bu nedenle doğru bir imaj oluşturabilmek için organizasyon planlama adımlarını ön planda tutarak etkinlik düzenlemenizde fayda vardır.

Baskı ürünlerini kullanarak profesyonel marka imajı oluşturmanızın markanız için birçok katkısı bulunmakta olup bu faydalar şu şekilde özetlenebilir:

 • Katılımcılar, markanızın yaptığı işler hakkında bilgi edinme şansına sahip olur. Bu ise müşterilerin gözünde markanızın önemli bir konuma ulaşması anlamına gelir.
 • Markanızın sektörel gelişmeleri yakından takip ettiğini öğrenen müşteriler, markanıza güven duyar.

Bunların yanı sıra profesyonel imaj oluşturma, markanızın çok daha fazla işbirlikleri yapmasına imkan tanır. Dolayısıyla gelecekte pek çok projeyi etkili bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. 

Etkinliğin Duyurulması ve Yayılması

Broşürler ve el ilanları, tanıtım afişleri ve posterler, çeşitli davetiye türleri başta olmak üzere etkinliklerde kullanılan baskı ürünleri; etkinliğin duyurulması ve yayılmasını sağlar. Etkinlik saati, tarihi ve lokasyon bilgilerinin bulunduğu davetiyeler, misafirlerin organizasyona katılmasını sağlar. Çünkü davetliler, bu şekilde organizasyona çağrıldıklarında, kendilerini çok daha özel hisseder. Bu ise markaya olan bağlılığın artmasına destek olur.

Baskı ürünlerinin her biri, etkinliklerin yayılmasını da mümkün kılar. Özellikle broşürler ve el ilanları, etkinliğin yayılmasını sağlayan en önemli baskı ürünleri arasında yer alır. Organizasyon adımları arasında yer alan baskı ürünlerinin tasarlanması ve üretilmesi, marka bilinirliğinin artması adına da önemlidir. Markanızdan haberdar olmayan kesimlerin bile baskı ürünleri sayesinde markanız hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Post a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir